Zakup opon letnich – trudny wybór

Co kilka lat gdy kończy się zima i wielkimi krokami nadchodzi czas na zakup opon letnich przeważnie mamy dylemat. Stojąc przed wyborem które opony będą dla nas najlepsze, możemy mieć nie lada problem. Zwłaszcza jeśli dotychczas omijały nas tego typu zadania, to teraz musimy nadrobić i zdobyć wiele potrzebnych informacji, by wybrać te, które będą pasowały do naszego samochodu i naszego stylu jazdy. Być może poniższy poradnik sprawi, że szybciej i łatwiej poradzisz sobie z tym problemem.

Zakup opon letnich uzależnij od pogody

Zacznijmy może od temperatury, która często jest wyznacznikiem naszej decyzji o zmianie ogumienia na letnie. Jeśli waha się ono w granicach 8-10 stopni Celsjusza i ma się tak utrzymywać to spokojnie możemy już zacząć myśleć o zmianie naszych opon. Co ważne – jeśli przeglądając prognozę pogodny zauważymy, że niedługo znów mają wrócić mrozy i zima to warto odłożyć tę decyzję na później.

Sprawdź rozmiar opon

Niezależnie od tego czy zmierzamy kupić opony letnie czy też wymienić je na opony używane musimy sprawdzić ich rozmiar. Zadanie mamy ułatwione jeśli posiadamy już auto, a w nich nasze opony zimowe. Na nich właśnie znajdziemy oznaczenie, które nam w tym pomoże. Wygląda to mniej więcej tak: 185/60/15R. Pierwsza wartość to rozmiar naszej opony (mm), następna to profil wyrażony w procentach, a ostatnia to nic innego jak rozmiar felgi. Znajdując to na oponie zimowej możemy dokonać szybkiego zakupu opony letniej.

Opony o innych wartościach

Co jednak jeśli chcemy kupić opony o innych wartościach? To oczywiście jest możliwe, ale… Przede wszystkim dana opona musi pasować. By nasz zamiennik był na pewno dobry warto w sieci poszukać narzędzia jakim jest kalkulator zmienników. Wtedy to w szybki sposób sprawdzimy jakie są dopuszczane granice.

Indeks prędkości i nośności opony

To niezmiernie ważna kwestia podczas zakupu opon letnich. Określa maksymalną prędkość opony wyrażoną w km/h. Na podstawie tego indeksu odczytuje się prędkość, która jest maksymalną dopuszczalną prędkością przewidzianą dla danej opony. Tym bardziej, że jeśli będzie on nieodpowiedni to grożą nam za to kary.

Zwróć uwagę na klasę opon

Wyróżniamy głównie 3 klasy:

• ekonomiczna,
• średnia,
• wyższa.

Pierwsze wspomniana klasa ekonomiczna jest polecana bardzo rzadko. Jeśli posiadamy samochód gorszej klasy, mało jeździmy i głównie po mieście to możemy zafundować sobie takie opony.
Nie trudno zgadnąć jakie będą opony klasy wyższej – zupełne przeciwieństwo. Dla osób, które posiadają samochody wysokiej klasy, jeżdżą także w trasie i cenią sobie bardzo bezpieczeństwo to powinny one zakupić właśnie takie opony. Klasa średnia to mix klasy ekonomicznej i wysokiej. Są one raczej uniwersalnym wyborem, z którego korzysta najwięcej z nas.

Sprawdź bieżnik

Kolejna sprawa to bieżnik. Mamy do wyboru bieżnik symetryczny i asymetryczny. Pierwszy z nich poleca się osobom, które posiadają pojazdy średniej klasy. Jeśli jednak posiadamy auto o wiele droższe lub lubimy nieco „przycisnąć gaz i sprawdzić osiągi samochodu” to tutaj sprawdzi się bieżnik asymetryczny. Jak widać tych informacji jest sporo. Ale watro o nich wiedzieć, ponieważ opony nie są uniwersalne do każdego typu samochodu i jazdy jaką preferujemy.
Poza tymi typowo technicznymi kwestiami warto wspomnieć o innych. Bo co mamy zrobić jeśli posiadamy kilka dobrych opon? Spokojnie. Na szczęście nie musimy wydawać pieniędzy na kolejny komplet. Możemy zakupić jedną czy też dwie opony. Jednakże w takim przypadku ważne jest to, by kupić takie same jakie posiadamy. Problem zaczyna się wtedy, kiedy zauważymy, że produkcja owych opon została niestety zakończona. Jednakże i w takich sytuacjach nie jesteśmy na straconej pozycji. Nadal możemy zakupić opony, które potrzebujemy. Muszą mieć one dokładnie takie same parametry.

Zakup opon letnich – podsumowanie

Podsumowując, zakup opon letnich to nie taka łatwa sprawa jakby się mogło wydawać. O ile samą wymianę możemy zlecić osobie trzeciej to już sam zakup zazwyczaj należy do nas. Nie jest to trudne zadanie. Z pewnością jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszym i naszej rodziny warto zainwestować w opony letnie więcej pieniędzy i cieszyć się jakością jazdy na dłużej. Marka nie zawsze wyznacza tutaj granice cenowe. Choć gołym okiem nie widzimy wielu szczegółów to mają one znaczenie już podczas użytkowania.

O nas:

Wypożyczalnia aut Bielsko – Biała prowadzi wynajem samochodów osobowych oraz dostawczych mogących przewieźć ładunki do 800 kg. Naszym klientom oferujemy wynajem aut krótko oraz długoterminowy. Nasza oferta kierowana jest do firm oraz osób prywatnych potrzebujących wypożyczyć samochód na różne okoliczności.

Nasza wypożyczalnia samochodów zapewnia również samochody zastępcze oraz pomoc drogową w przypadku awarii lub różnych zdarzeń losowych.