Opony bieżnikowane – co o nich wiesz?

Dla wielu użytkowników samochodów zakup nowego kompletu opon to spory wydatek, którego woleliby uniknąć. Swoim cenami kuszą wówczas opony bieżnikowane. Czy warto jednak decydować się na tego typu rozwiązanie – czy jest to bezpieczne oraz opłacalne?

Co to właściwie jest bieżnikowanie?

Bieżnikowanie jest zabiegiem, który pozwala na odzyskiwanie pierwotnych właściwości zużytej już opony, dzięki nałożeniu nowego bieżnika, w miejscu tego starego. Metoda ta ma już kilkadziesiąt lat. Zaczęto ją stosować, kiedy uświadomiono sobie, że około 80% masy opony to korpus, a tylko 20% to bieżnik. Według niektórych logiczne jest więc wymienianie samego bieżnika.

Na rynku funkcjonują dwie metody bieżnikowania opon – metoda na zimno oraz na gorąco. W przypadku tej pierwszej wstępnie zwulkanizowany bieżnik dokleja się do opony, z kolei w przypadku metody na gorąco wykorzystuje się wulkanizację w prasach pod wysokim ciśnieniem.

Zalety opon bieżnikowanych

Główną zaletą opon bieżnikowanych jest oczywiście ich cena, która w większości przypadków jest niższa o minimum 30% od najtańszych nowych opon. Mało osób wie jednak, że oprócz ceny takie opony mają również inne zalety. Takie jak głębszy bieżnik, który redukuje zagrożenie utraty przyczepności na powierzchniach pokrytych wodą. Ekologia to kolejny ważny aspekt. Bieżnikowanie opon jest procesem, który z pewnością w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne niż produkcja całkiem nowych opon (zużywa się wówczas znacznie większe ilości ropy naftowej), jeżeli więc komuś wyjątkowo bliska jest dbałość o środowisko naturalne, bieżnikowane opony bez wątpienia mają na nie mniej negatywny wpływ.

Wady opon bieżnikowanych

Jeżeli chodzi o wady opon bieżnikowanych, to główną z nich jest większe prawdopodobieństwo jej usterki niż w przypadku nowej opony. Minimalnie rośnie również droga hamowania oraz głośność w samochodzie, nie są to jednak jakieś duże różnice w porównaniu do nowych opon. Większość opon bieżnikowanych wymagać będzie również częstszej wymiany niż w przypadku zakupu kompletu nowych opon.

Co należy mieć na uwadze, kupując opony bieżnikowane?

Jak widać, opony bieżnikowane mają zarówno wady, jak i zalety, przez co trudno jednoznacznie powiedzieć czy warto w nie inwestować czy też nie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ich zakup, warto nabyć opony od sprawdzonych producentów, którzy znają się na tym, jak dobrze przeprowadzić bieżnikowanie – wielu z nich oferuje ponadto roczną gwarancję, warto więc szukać jak najlepszych rozwiązań, które zagwarantują nam nie tylko lepszy komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

O nas:

Wypożyczalnia aut Bielsko – Biała prowadzi wynajem samochodów osobowych oraz dostawczych mogących przewieźć ładunki do 800 kg. Naszym klientom oferujemy wynajem aut krótko oraz długoterminowy. Nasza oferta kierowana jest do firm oraz osób prywatnych potrzebujących wypożyczyć samochód na różne okoliczności.

Nasza wypożyczalnia samochodów zapewnia również samochody zastępcze oraz pomoc drogową w przypadku awarii lub różnych zdarzeń losowych.