Zadbaj o opony samochodowe!

Bezpieczeństwo jazdy ma bezpośredni związek z tym, czy nasz samochód wyposażony jest w odpowiednie i zadbane opony, których stan w dużej mierze zależy od tego, jak o nie dbamy. Czy wiesz, jakie są podstawowe zasady, których należy przestrzegać, jeżeli chodzi o ich eksploatację

Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach to jedno z głównych zaniedbań polskich kierowców, według badań aż 60% z nas porusza się bowiem samochodami z nieprawidłowym ciśnieniem w oponach, szczególnie zaskakuje jednak to, że około 40% kierowców w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieodpowiednie ciśnienie skutkuje gorszą kontrolą nad pojazdem. Co więc powinniśmy robić?

Przede wszystkim zacząć regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach (specjaliści zalecają, aby robić to raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą), takie działanie nie tylko zwiększy nasze bezpieczeństwo, ale także chroni opony przed przedwczesnym zużyciem lub uszkodzeniem.

Ważne informacje:

  • Ciśnienie sprawdzamy na zimnych oponach (samochód nie powinien przejechać więcej niż 3 km).
  • Wartość zalecanego ciśnienia znajdziemy m. in. w instrukcji obsługi pojazdu czy na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa (wartość zalecanego ciśnienia nie znajduje się na oponie!)

Wyważanie kół

Wyważanie kół to kolejny element dbania o opony, który bywa zaniedbywany przez kierowców, co niestety negatywnie wpływa na czas eksploatacji ogumienia. Aby możliwie wydłużyć czas, w jakim opony będą się nadawały do bezpiecznego użytkowania, warto pamiętać, żeby przy każdej wymianie ogumienia wyważyć koła, co sprawi, że bieżnik będzie się równomierniej zużywał, ale także uchronimy samochód przed przedwczesnym zużywaniem się elementów układu jezdnego oraz zapobiegniemy pojawianiu się nieprzyjemnych wibracji.

Wyważanie kół traktujmy jako dobry moment do sprawdzenia kondycji samych opon oraz felg. Alarmujące powinny być dla nas szczególnie wszelkiego rodzaju wybrzuszenia na ściankach bocznych opon, które mogą wskazywać na uszkodzenie wewnętrznej struktury opony. W takiej sytuacji opona nie nadaje się już do eksploatacji, pomimo iż trzyma ciśnienie – jej użytkowanie może grozić nawet wystrzałem!

Jak przechowywać opony

Jeżeli chodzi o dbanie o opony, to ważną rzeczą jest także ich odpowiednie przechowywanie. Podstawowa kwestia odnosi się do zapobiegania deformacjom. Opon nie powinniśmy przechowywać, układając je na sobie, to podstawowa i dość znana zasada, jednak bardzo często bywa ona lekceważona – warto o niej pamiętać!

Nie bez znaczenia są także warunki, w jakich składuje się opony – guma nie lubi wilgoci, oddziaływania promieni słonecznych, substancji chemicznych oraz przedmiotów, które mogłyby ją uszkodzić (wszelkiego rodzaju metalowe lub drewniane elementy).

Stopień, jak i szybkość zużywania się opon zależy nie tylko od warunków przechowywania i użytkowania, ale także od jakości ogumienia, na jakie się zdecydowaliśmy. (Tutaj pisaliśmy jak wybrać dobre opony) Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, jak długo opony mogą być eksploatowane, stąd tak ważne jest regularne sprawdzanie kondycji, w jakiej znajduje się ogumienie, o czym pamiętać powinni wszyscy kierowcy.

O nas:

Wypożyczalnia aut Bielsko – Biała prowadzi wynajem samochodów osobowych oraz dostawczych mogących przewieźć ładunki do 800 kg. Naszym klientom oferujemy wynajem aut krótko oraz długoterminowy. Nasza oferta kierowana jest do firm oraz osób prywatnych potrzebujących wypożyczyć samochód na różne okoliczności.

Nasza wypożyczalnia samochodów zapewnia również samochody zastępcze oraz pomoc drogową w przypadku awarii lub różnych zdarzeń losowych.