Wymieniamy olej samochodowy. Jaki wybrać i czym się kierować przy wyborze.

Olej samochodowy jest niezbędny do prawidłowej pracy silnika i trzeba go regularnie uzupełniać, aby silnik miał jak najdłuższą żywotność. Do tego potrzebny jest olej silnikowy o właściwych parametrach. Można również wybierać określony rodzaj oleju: mineralny lub syntetyczny?

Kiedy zdecydować się na olej mineralny, a kiedy na syntetyczny?

Oleje syntetyczne mogą pracować przy wyższej temperaturze i większych naciskach, dzięki czemu silnik może dłużej działać bez zarzutu. W niektórych przypadkach pozwalają również zmniejszać zużycie paliwa. Polecane są do nowych samochodów. Oleje mineralne sprawdzą się w silnikach, które „pierwszą młodość” mają już za sobą i gdy samochód pochłania duże ilości oleju.

Najważniejsza jest lepkość oleju

Im olej rzadszy, tym wydłuża żywotność silnika. Przy czym lepkość oleju określana jest zarówno dla niskich, jak i wysokich temperatur. Klasa lepkości oznaczana jest cyfrą z literą W. Cyfra przed literą W oznacza lepkość w niskich temperaturach. Jeśli mamy do czynienia z 0W to taki olej pozwala na uruchomienie silnika nawet przy temperaturze -35 stopni. Z kolei wartość 5W oznacza, że silnik można uruchomić przy -30 stopniach, a 10W analogicznie przy -25 stopniach. Potem w oznaczeniu następuje ukośnik „/”, a po nim wartość liczbowa oznaczająca lepkość w wysokich temperaturach. Najczęstszą wartością rekomendowaną przez producentów jest 40. Natomiast w przypadku samochodów sportowych ta wartość wzrasta ze względu na wysilenie jednostki mocy do 50 czy nawet 60.

Specyfikacje oleju samochodowego

Dla oleju silnikowego stosowane są dwa rodzaje specyfikacji – europejska ACEA, czyli Zrzeszenia Europejskich Producentów Pojazdów, a także API – Amerykańskiego Zrzeszenia Naftowego. Każda ze specyfikacji określa parametry oleju i ma własne oznaczenia. W przypadku API są to dwie litery alfabetu. Pierwsza określa rodzaj silnika. Dla diesla jest to C, a dla benzynowego S. Z kolei druga wskazuje na jakość oleju. W przypadku diesla jest to przedział od A do F, a w przypadku silnika benzynowego od A do M. Dalsza litera w alfabecie oznacza lepszy olej silnikowy.

Klasyfikacja ACEA wyróżnia trzy rodzaje jednostek. Pierwsza z nich – benzynowa oznaczona jest literką A. Z kolei do diesla przypisana jest literka B. Ta specyfikacja wyróżnia jeszcze trzeci rodzaj jednostki, którym jest silnik benzynowy lub wysokoprężny z systemem oczyszczania spalin. W przypadku silników z filtrem cząstek stałych najmniej popiołu zawiera olej z oznaczeniem C1. Przy tym trzeba zaznaczyć, że cyfra w tej specyfikacji nie oznacza jakości oleju, a grupę silników do których jest dedykowany.

Należy pamiętać, że przy wyborze oleju silnikowego trzeba kierować się tym, co podaje producent w książce serwisowej samochodu. Na tej podstawie można wybrać właściwy olej silnikowy. Warto jednak znać te oznaczenia, gdyż mogą nam się przydać przy kupnie samochodu nowego lub używanego. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy w przypadku określonego rodzaju oleju możemy liczyć na pewną redukcję kosztów dzięki jego mniejszemu zużyciu i odpowiednich parametrach.

O nas:

Wypożyczalnia aut Bielsko – Biała prowadzi wynajem samochodów osobowych oraz dostawczych mogących przewieźć ładunki do 800 kg. Naszym klientom oferujemy wynajem aut krótko oraz długoterminowy. Nasza oferta kierowana jest do firm oraz osób prywatnych potrzebujących wypożyczyć samochód na różne okoliczności.

Nasza wypożyczalnia samochodów zapewnia również samochody zastępcze oraz pomoc drogową w przypadku awarii lub różnych zdarzeń losowych.