Samochody używane – Jak kupić auto bez rozczarowań?

Wielu z nas nie wyobraża sobie dziś życia bez samochodu. Niektórzy potrzebują go jedynie do krótkich wyjazdów w mieście. A dla jeszcze innych to duża pomoc w dłuższych trasach służbowych. Nie ulega wątpliwości, że zakup auta wiąże się z wieloma emocjami. Najczęściej decydujemy się na samochody używane. Warto wcześniej wiedzieć na co zwrócić uwagę. By później nie być rozczarowanym.

Tak, najlepiej byłoby udać się do salonu i zupełnie nie zawracać sobie głowy poniższymi wskazówkami. Ale nowe samochody są kilkakrotnie droższe niżeli używane. Dlatego jeśli zamierzamy kupić pierwsze auto lub wymienić dotychczasowe to i tak wybór pada na używane. Taka decyzja może być oczywiście trafna o ile odpowiednio się wcześniej przygotujemy. I będziemy zwracać uwagę na to co jest ważne podczas selekcji.

Samochody używane – Oferta godna naszych wymagań

W Internecie znajdziemy tysiące ogłoszeń oferujących samochody używane. Możemy być pewni, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. By jak najbardziej zawęzić wyniki warto wiedzieć jaki model i marka pojazdu nas interesuje. Idąc tym tropem ważny jest także silnik. Zakup samochodu dopasowujemy pod kilkoma względami. Ważne są nasze potrzeby, gust, ale także posiadana gotówka jaką możemy wydać na ten cel. Zastanówmy się głównie jakie trasy zamierzamy pokonywać. Czy będą to krótkie wypady na miasto czy może samochód w głównej mierze będzie eksploatowany na dłuższych trasach? Wtedy to odpowiemy sobie na pytanie czy lepszy będzie dla nas silnik benzynowy czy silnik diesla. Ten ostatni sprawdza się w dłuższe trasy, natomiast jednostka benzynowa polecana jest na krótkie dystanse.

Znając odpowiedzi na te pytania praktycznie dokładnie już wiemy czego szukamy. Nasze wyniki są już bardziej dostosowane do nas. Nie ulega wątpliwości, że ogłoszenia w Internecie są najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o szukanie auta. Na co warto zwrócić uwagę na tym etapie? Przede wszystkim na zdjęcia i opis. Jeśli dane ogłoszenie naprawdę nas zainteresuje warto od razu zadzwonić do sprzedającego i wypytać o najważniejsze dla nas kwestie. Warto spytać o naprawy pojazdu. Również te blacharskie. O ile po rozmowie nadal jesteśmy zainteresowani możemy umówić się na oględziny.

Stan techniczny – najważniejszy?

Kupujemy auto, by z niego korzystać. Dlatego też jego stan techniczny jest bardzo ważny. Pierwsze co warto zrobić oglądając samochody używane to sprawdzić czy nie ma żadnych wycieków olejów czy płynu chłodniczego pod maską samochodu. Wiele powiedzieć może nam stan silnika. Choć wydaje się to dla niektórych dziwne to nie może być on czysty. Z samochodu się korzysta. Dlatego też chcąc czy nie to niektóre części będą nieco brudne. Czysty silnik może świadczyć o tym, że sprzedawca chce coś przed nami ukryć.

Prócz silnika warto sprawdzić także tłumik. Głównie zwróćmy uwagę czy nie jest on skorodowany. Stan techniczny samochodu to również stan opon. One także wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy. Sprawdźmy czy nie są one zbytnio zużyte czy stare. Niekiedy możemy zauważyć pęknięcie. Oprócz tego warto dowiedzieć się z jakim kompletem opon sprzedawca zamierza nam sprzedać auto. Jeśli zbliża się zima, a samochód ma letnie opony to czeka nas wydatek. Takie sytuacje to idealne argumenty do obniżenia ceny.

Estetyka to nie wszystko…

Same zdjęcia jak i wygląd auta już w rzeczywistości potrafi sprawić, że chcemy go kupić bez żadnego dodatkowego sprawdzania. Faktem jest, że wielu z nas kupuje samochód głównie oczami. Estetyka jest ważna – kolor samochodu, niespotykane felgi aluminiowe, dodatkowe wyposażenie. Te i inne dodatki potrafią sprawić, że nie będziemy zwracać uwagi na minusy pojazdu.

Mimo wszystko samochód warto sprawdzić z zewnątrz. Przede wszystkim należy sprawdzić czy posiada on ślady napraw powypadkowych. Niekiedy gołym okiem możemy zauważyć różnice w kolorze. Głównie interesować nas powinny większe naprawy. Kiedy pojazd ma kilka, a nawet kilkanaście lat to mógł mieć niejedną stłuczkę. Nic w tym dziwnego. Tuszowanie przez sprzedającego poważniejszych stłuczek może nas wiele kosztować. Kupujący najczęściej sprawdzają cały samochód czujnikiem grubości lakieru. Poza tym na szybko powinniśmy sprawdzić czy szyby w aucie są z tego samego roku. Wyjątkiem może być szyba czołowa. Której wymiana nie zawsze musi być następstwem wypadku.

Jazda próbna

I w końcu przyszedł czas na jazdę próbną. Za kierownicą powinien zawsze usiąść potencjalny kupujący. Radio powinno być wyłączone, by skupić się na kolejnych kwestiach technicznych. Starajmy się przejechać kawałek po drodze prostej jak i tej wyboistej. Również zmieniajmy prędkość podczas jazdy.

Podczas kilkunastominutowej przejażdżki możemy sprawdzić w jakim stanie jest chociażby silnik, sprzęgło czy układ kierowniczy. To ważne. Ponieważ jeśli zauważymy niepokojące zachowanie auta w niektórych sytuacjach to możemy spodziewać się napraw w dość niedługim czasie od momentu zakupu. W międzyczasie możemy sprawdzić wyposażenie wnętrza. Głównie chodzi tu o sprawdzenie radia, klimatyzacji czy sterowane elektrycznie szyby działają bez zarzutu.

Zdecydowałeś się na zakup? Sprawdź dokumenty!

Jeśli już sprawdziłeś możliwie wszystko co najważniejsze i zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu to czas podpisać umowę. Pamiętaj, by zrobić to z osobą, która faktycznie ma widnieć jako sprzedający. To co warto jeszcze zrobić to sprawdzić dane, które widnieją w dowodzie rejestracyjnym z rzeczywistym stanem. Szczególnie zaleca się sprawdzić numer VIN. Nie zaszkodzi zapytać o kartę pojazdu.

I na tym etapie możemy powiedzieć, że pozostaje nam jedynie cieszyć się zakupionym samochodem. By dodatkowo zabezpieczyć się na przyszłość warto wymienić u mechanika olej, rozrząd i filtr oleju. Zbyt wiele nas to nie będzie kosztowało. Poza tym pozwoli nam to na uniknięcie o wiele większych kosztów.

Zakup używanego auta do prostych nie należy. Dlatego warto praktykować powyższe wskazówki, by niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy na duże naprawy.

O nas:

Wypożyczalnia aut Bielsko – Biała prowadzi wynajem samochodów osobowych oraz dostawczych mogących przewieźć ładunki do 800 kg. Naszym klientom oferujemy wynajem aut krótko oraz długoterminowy. Nasza oferta kierowana jest do firm oraz osób prywatnych potrzebujących wypożyczyć samochód na różne okoliczności.

Nasza wypożyczalnia samochodów zapewnia również samochody zastępcze oraz pomoc drogową w przypadku awarii lub różnych zdarzeń losowych.